Paracetamol jest skutecznym lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Ten lek należący do grupy leków przeciwbólowych ma niewielką liczbę przeciwwskazań. Przy prawidłowym stosowaniu zgodnie z instrukcją użytkowania nie ma prawie żadnych skutków ubocznych. Pytanie o to, jak stosować Paracetamol i co pomaga, jest bardzo częste.

Wpływ leku na ludzkie ciało

Paracetamol został zsyntetyzowany ponad pół wieku temu, ale nadal pozostaje popularnym lekiem, który jest szeroko stosowany jako środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Skuteczność leku wynika z faktu, że jest on w stanie równomiernie rozprowadzić w tkankach.

Działanie substancji czynnej polega na blokowaniu syntezy prostaglandyn, które są mediatorami bólu. Dzięki temu możesz szybko złagodzić ból o umiarkowanej intensywności. Paracetamol również skutecznie łagodzi gorączkę. Ten niebezpieczny objaw towarzyszy wielu chorobom zapalnym i zakaźnym. Przeciwzapalne właściwości leku są lekko wyrażone. Powyżej jest odpowiedzią na pytanie, co pomaga paracetamol.

Paracetamol jest lekiem z minimalnymi przeciwwskazaniami, ale przy jego przedawkowaniu możliwe są niebezpieczne komplikacje związane z zaburzeniami czynności wątroby, nerek i układu sercowo-naczyniowego. Ryzyko znacznie wzrasta, gdy lek jest łączony z alkoholem..

Objawy zatrucia nie są obserwowane natychmiast. Na początkowym etapie może wystąpić jedynie nieznaczne pogorszenie samopoczucia.

Po około trzech dniach, gdy zaczyna się rozwijać pierwszy etap zatrucia, pojawiają się nudności i wymioty. Takim objawom towarzyszy silne osłabienie i ból głowy. Po kolejnym dniu pojawiają się oznaki uszkodzenia wątroby. Analizy pokazują zwiększoną ilość enzymów wątrobowych, a skóra zmienia kolor na żółty. Jeśli pomoc nie zostanie udzielona w odpowiednim czasie, ryzyko śmierci znacznie wzrasta, ponieważ rozpoczyna się niszczenie komórek wątroby.

Skutki uboczne przedawkowania mogą objawiać się w inny sposób. Zaburzenia psychiczne są bardzo częste. Z reguły wyrażają się ciągłą sennością. Okresowo mogą wystąpić ataki o zwiększonej aktywności. Na tle niestabilności umysłowej obserwuje się zamieszanie. Nieleczony stan pogorszy się i nieuchronnie nastąpi śmierć..

Przy niewielkim przedawkowaniu objawy są mniej wyraźne:

  • utrata apetytu;
  • zaburzenia dyspeptyczne;
  • niemiarowość;
  • obrzęk;
  • zaburzenia innych narządów.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o przeciwwskazaniach leku. Nie należy go przyjmować w obecności przewlekłych patologii wątroby i nerek. W takim przypadku nawet minimalna dawka może wywołać zaostrzenie chorób. Niedopuszczalne jest stosowanie leku w obecności indywidualnej nietolerancji. Jest również przeciwwskazany w przewlekłym alkoholizmie..

Co pomaga Paracetamol

Paracetamol jest skuteczny we wszystkich stanach gorączkowych spowodowanych gorączką. Lek jest szczególnie szeroko stosowany w leczeniu ostrych infekcji wirusowych dróg oddechowych lub grypy..

Lek jest wskazany do łagodzenia bólu o różnej intensywności. Pomaga złagodzić ból zęba i ból głowy. Powinieneś pamiętać o objawowym działaniu leku, dlatego musisz jak najszybciej udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę leżącego u podstaw problemu. Paracetamol pomaga w leczeniu nerwobólów, bólów mięśni i bólu stawów. Jest w stanie poprawić stan kobiety z zespołem miesiączkowym.

Lek odnosi się do leków, które są dozwolone w czasie ciąży. Dozwolone jest podawanie go dzieciom w wieku od trzech miesięcy. W tym celu wytwarza się dziecięcy paracetamol w postaci syropu, zawiesiny i czopków. Takie środki są stosowane nie tylko w celu złagodzenia ciepła, ale także w celu wyeliminowania bólu podczas ząbkowania.

Zaleca się obniżenie temperatury za pomocą Paracetamolu po osiągnięciu 38,5 ° C. Wynika to z faktu, że wzrost temperatury ciała negatywnie wpływa na szkodliwe bakterie i wirusy, co oznacza, że ​​pozwala skutecznie walczyć z chorobą.

Paracetamol jest częścią wielu skutecznych złożonych preparatów. Ale jednocześnie surowo zabrania się go w połączeniu z lekami przeciwpadaczkowymi, co zwiększy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Obecnie producenci oferują dużą liczbę leków, które są analogami Paracetamolu - na przykład Panadol lub Efferalgan.

Jak przyjmować Paracetamol w temperaturze

Rozumiejąc, co pomaga Paracetamol, wielu ma pytanie, jak prawidłowo stosować lek. Kiedy temperatura osiągnie krytyczny poziom 38,5 ° C, musisz wypić Paracetamol w ilości określonej w instrukcji użytkowania. W opakowaniu mogą znajdować się tabletki 200, 325 lub 500 miligramów. Lek zaleca się pić dużo przegotowanej lub mineralnej wody, co zwiększa szybkość wchłaniania substancji czynnej i minimalizuje jej negatywny wpływ na wątrobę.

Dla dorosłych

W leczeniu osób dorosłych stosuje się paracetamol w postaci tabletek. Pojedyncza dawka wynosi 400-500 mg. Takie zalecenie wskazano w instrukcji użytkowania. W praktyce, w ciężkich przypadkach, gdy temperatura ciała wzrasta do 40 ° C, lekarze mogą zwiększyć pojedynczą dawkę do 800-1000 mg. W takim przypadku wskaźnik masy ciała jest koniecznie brany pod uwagę. Im niższa waga, tym mniejsza pojedyncza dawka leku.

Dla dzieci

W przypadku dzieci dawkę Paracetamolu oblicza się z uwzględnieniem wieku i masy ciała. Ponadto lekarz musi zwrócić uwagę na stan dziecka. Przy silnym bólu pojedyncza dawka leku, zgodnie z decyzją lekarza, może się zwiększyć. W ciągu jednego dnia można przyjmować lek w 4 podzielonych dawkach. Ale jeśli gorączka spadła lub zespół bólowy zniknął, dziecko nie musi podawać leków.

Dla dzieci optymalnymi formami leku są syrop i zawiesina. Fundusze są pakowane w ciemne szklane butelki, dołączona jest miarka lub specjalna strzykawka, co upraszcza proces stosowania leku.

Ilość produktu jest obliczana na podstawie masy dziecka:

  • 4-8 kg - 2,5 ml;
  • 8-16 kg - 5 ml;
  • 16–32 kg - 10 ml;
  • więcej niż 32 kg - 15-20 ml.

Dozwolone jest przyjmowanie leku dla dzieci do 4 razy dziennie, jeśli istnieją ku temu wskazania. Podawanie dziecku paracetamolu jest dozwolone nie dłużej niż 3 dni.

Paracetamol na ból głowy

Tabletki paracetamolu są bardzo skuteczne w łagodzeniu bólów głowy. Ale ważne jest, aby wziąć je poprawnie. Leku nie należy pić na czczo. Konieczne jest zorganizowanie co najmniej minimalnej przekąski przed zastosowaniem leku. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie ma apetytu, powinieneś po prostu pić wodę.

Tabletki do picia również potrzebują wody w dużych ilościach. Używanie do tego herbaty lub innych napojów nie jest zalecane. W szczególności zielona herbata lub kawa mogą całkowicie odwrócić skuteczność Paracetamolu. To dodatkowo zwiększy obciążenie wątroby.

Jeśli ból głowy jest bardzo intensywny, pojedyncza dawka może wynosić 1000 mg. Ale ponowne przyjęcie leku jest dozwolone nie wcześniej niż cztery godziny, tylko jeśli ból głowy zostanie ponownie wznowiony. Ponad 4 razy dziennie nie można przyjmować tabletek. Taki schemat jest niedopuszczalny do stosowania w czasie ciąży. W takim przypadku dawkę należy zmniejszyć..

Uważa się, że skuteczny lek stosuje się w przypadku migreny. Ta patologia charakteryzuje się długotrwałym pulsującym bólem głowy, który zwykle zlokalizowany jest z jednej strony. Przy zwykłym bólu głowy, wywołanym stresem, napięciem nerwowym lub złym samopoczuciem, wystarczy pojedyncza dawka leku.

Paracetamol nie pomaga we wszystkich rodzajach bólów głowy. Na przykład jest absolutnie bezużyteczny w przypadku zespołu skupień. Jeśli ból głowy jest oznaką poważnej patologii, wówczas inne leki są przepisywane w celu jego ulgi.

Jak pić Paracetamol na przeziębienia

Wszyscy rozumieją, że konieczne jest terminowe leczenie chorób nieżytowych. W przeciwnym razie mogą wystąpić poważne komplikacje. Na początkowym etapie rozwoju przeziębienia charakteryzują się osłabieniem i zwiększonym zmęczeniem. W przypadku SARS często wzrasta temperatura, pojawiają się dreszcze, kaszel, katar, kichanie. Występuje również ból stawów i mięśni..

Aby zminimalizować objawy wszystkich tych objawów i ustabilizować stan za pomocą Paracetamolu. Ale jednocześnie lek należy stosować wyłącznie podczas złożonej terapii.

Niemal zawsze lek w postaci tabletek jest przepisywany do leczenia dorosłych i dzieci po 12 latach. Ważnym warunkiem w drugim przypadku jest to, że dziecko musi mieć masę większą niż 49 kg, w przeciwnym razie trudno jest wybrać dawkę.

Ze względu na to, że istnieją inne formy medycyny, można go przepisać w leczeniu małych dzieci:

  • Zawiesina jest zatwierdzona do stosowania w leczeniu niemowląt poniżej pierwszego roku życia. Szybko się wchłania, a dzięki temu, że zestaw ma specjalny dozownik strzykawkowy, łatwo jest obserwować wymagane dawkowanie.
  • Syrop stosuje się w leczeniu dzieci po roku. Do prawidłowego dozowania używana jest specjalna łyżka dozująca, która jest dołączona. Odrzucenie leku u dziecka jest rzadkie, ponieważ syrop zawiera środki aromatyzujące, najczęściej imitujące smak truskawek lub bananów.
  • Czopki doodbytnicze stosuje się u małych dzieci, gdy występuje wzrost temperatury. Pozwala to ustabilizować stan okruchów przed przybyciem „Pogotowia”.

W większości przypadków w leczeniu przeziębienia lek jest przyjmowany przez dorosłych 1 tabletkę 4 razy dziennie. Przebieg leczenia nie powinien przekraczać trzech dni. Ten czas zwykle wystarcza do ustabilizowania stanu. Jeśli uda Ci się wcześniej obniżyć temperaturę, należy porzucić stosowanie Paracetamolu.

Ważne jest, aby używać leku przeciwgorączkowego, aby całkowicie porzucić alkohol. W przeciwnym razie obciążenie wątroby znacznie wzrośnie, co może powodować negatywne konsekwencje..

Paracetamol Toothache

Bardzo często ból zęba jest zaskoczony, dlatego nie zawsze można pilnie skonsultować się z dentystą. W takich sytuacjach Paracetamol pomoże zmniejszyć intensywność bólu zęba i ustabilizować stan..

Wiele osób interesuje się tym, jak Paracetamol działa na ból zęba. W ludzkim ciele specjalne substancje - prostaglandyny - są odpowiedzialne za ból. Paracetamol może blokować ich produkcję. Oznacza to, że proces zapalny postępuje, problem nie znika, ale ząb nie boli. Dlatego, jeśli uda ci się złagodzić ból zęba, musisz zaplanować wizytę u lekarza w możliwie najkrótszym czasie. Odroczenie wizyty u lekarza ułatwia rozpoczęcie próchnicy, co oznacza ryzyko utraty zębów i poważnych powikłań.

Jeśli nagle pojawi się ból zęba, musisz wypić tabletkę paracetamolu. Należy to zrobić po jedzeniu, dodatkowo pić lek powinien być dużą ilością czystej wody. Ulga powinna nastąpić nie dłużej niż 20 minut. W takim przypadku efekt pozostanie przez 4 godziny. Jeśli nie można odwiedzić lekarza w jak najkrótszym czasie, druga wizyta jest dozwolona nie wcześniej niż 4 godziny później. Możliwe jest przyjmowanie 4 razy dziennie. Aby złagodzić ból zęba za pomocą Paracetamolu, nie może być on dłuższy niż 3 dni z rzędu.

Czy mogę zajść w ciążę?

Ból zęba podczas ciąży występuje bardzo często. Wywołuje głównie próchnicę. Powodem jest to, że wapń z ciała kobiety jest wykorzystywany do budowy układu kostnego dziecka. To powoduje problemy, szczególnie z zębami..

Paracetamol odnosi się do leków, które są dozwolone w czasie ciąży. Ale mimo to należy go używać ostrożnie. Wynika to z faktu, że substancja czynna może przenikać przez łożysko. Dopuszczalne jest przyjmowanie lekarstw na ból zęba w małych ilościach tylko w drugim trymestrze ciąży, gdy powstają wszystkie narządy dziecka. W pierwszym i trzecim trymestrze leczenie bólu zęba najlepiej wykonywać alternatywnie..

Podczas ciąży bardzo ważne jest przyjmowanie leku tylko po konsultacji z lekarzem. W okresie ciąży zaleca się jednorazowe użycie Paracetamolu. Każda powtarzana dawka może powodować niepożądane konsekwencje dla płodu..

Paracetamol - instrukcje użytkowania

Instrukcja użycia paracetamolu reguluje go jako środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Jest stosowany w przeziębieniach, ostrych infekcjach wirusowych układu oddechowego i innych chorobach, którym towarzyszy hipertermia. Lek jest odpowiedni dla wszystkich kategorii wiekowych, ale zasady stosowania i dawkowania są znacznie różne.
Przyjmuje się doustnie 1-1,5 godziny po posiłku z dużą ilością płynu. Dawkowanie Paracetamolu jest następujące:

  • dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat (o masie większej niż 40 kg) przyjmują 2,5-5 tabletek po 200 mg lub 1-2 tabletki w dawce 500 mg;
  • dzieciom w wieku od 6 do 12 lat pokazano 1 tabletkę 200 mg lub 1 / 2-1 tabletki 500 mg.

Dzieci w wieku poniżej 6 lat otrzymują syrop lub czopki doodbytnicze..
Nie można przyjmować leku w tym samym czasie, co inne leki zawierające paracetamol (AntiFlu, Antigrippin, Grippostad, Ibuklin, Coldrex, Maxikold itp.). Używaj ostrożnie, gdy:

  • Wirusowe zapalenie wątroby;
  • alkoholowe uszkodzenie wątroby;
  • alkoholizm;
  • Ciąża i laktacja.

Tabletki Paracetamol - instrukcje użytkowania

W tabletkach główną substancją jest paracetamol (500 mg). Ponadto lek zawiera takie składniki:

  • kwas stearynowy (3,3 mg);
  • skrobia kukurydziana i ziemniaczana (25,8 mg);
  • żelatyna (1,4 mg);
  • organiczne związki sodu (24 mg).

Producenci oferują tabletki o stężeniu substancji czynnej 200 i 500 mg. Pierwsza opcja służy do normalizacji temperatury u dzieci, a bardziej skoncentrowane lekarstwo jest dla dorosłych.

Paracetamol w tabletkach dla dorosłych

Instrukcje użytkowania pozwolą na stosowanie tabletek paracetamolu, jeśli podczas pomiaru temperatury odczyty termometru są wyższe niż 38–38,5 stopnia. Wstęp podlega następującym zasadom:

  • pojedyncza dawka - 500-1000 mg (maksymalnie dwie tabletki);
  • pić lek z dużą ilością wody;
  • jeść po posiłku, po pół godzinie;
  • kurs - maksymalnie 5 dni;
  • dziennie nie można przyjmować więcej niż 4 przyjęć w odstępach 4-6 godzin.

Uwaga! W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano marskość wątroby z naruszeniem czynności narządu, dawkę powinien wybrać lekarz. Ponadto, przy dysfunkcji tego narządu, okres półtrwania paracetamolu jest 2 razy dłuższy, dzięki czemu zwiększa się obciążenie toksyczne.

Tabletki Paracetamol dla dzieci - instrukcje użytkowania

Tabletki 200 mg stosuje się u dzieci w obecności takich wskazań:

  • hipertermia;
  • bół głowy;
  • ból mięśni i stawów;
  • ból zęba;
  • objawy SARS.

Zgodnie z instrukcją użycia dawkę tabletek Paracetamol dla dzieci oblicza się indywidualnie według wzoru. Uwzględnia się takie czynniki, jak kategoria wiekowa, masa ciała (10 mg / kg) i warunki zdrowotne:

  • niemowlęta w wieku do 1 roku - od 50 do 100 mg;
  • do trzech lat - od 100 do 150 mg;
  • do 6 lat - od 150 do 200 mg;
  • od 6 do 12 lat - 200-400 mg.

Lek jest popijany wodą, przyjmowany po posiłku. W przypadku niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym dopuszczalne jest wcieranie tabletek w proszek i przygotowanie niewielkiej ilości wodnego roztworu cukru.

Tabletki paracetamolu w temperaturze

Wraz ze wzrostem temperatury ciała paracetamol należy przyjmować zgodnie z instrukcją użycia:

  1. Pij pigułki tylko w temperaturze 38 stopni i więcej u dzieci i od 38,5 u dorosłych.
  2. Czas na ponowne użycie - co najmniej 4-6 godzin.
  3. Dla osób z chorobą wątroby przerwa co najmniej 8 godzin.
  4. Nie łącz leków z alkoholem.
  5. Surowo zabrania się stosowania produktu w połączeniu z innymi lekami na bazie paracetamolu.

Po zażyciu tabletek należy unikać hipotermii. Nadmierne dawki są niedopuszczalne.

  • nudności i wymioty;
  • ból brzucha;
  • bladość;
  • utrata apetytu;
  • kolka nerkowa;
  • Zawroty głowy
  • utrata przytomności.

W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania konieczna jest pilna detoksykacja organizmu w środowisku szpitalnym. Przy niewielkim przekroczeniu normy można wyeliminować konsekwencje, biorąc węgiel aktywowany.

Jeśli paracetamol nie zadziałał, należy zadzwonić do lekarzy z pogotowia ratunkowego w celu wstrzyknięcia złożonego leku.

Paracetamol dla dzieci - instrukcje użytkowania

Paracetamol jest skuteczny w leczeniu objawowym, więc wyznaczenie leku nie anuluje głównego dania. Wskazania:

  • gorączka;
  • zespół bólowy (próchnica, ząbkowanie, ból głowy ze zmęczeniem).

Nie można przyjmować paracetamolu na bóle zębów i bóle głowy przez długi czas, ponieważ lek usuwa tylko objawy, ale nie eliminuje choroby podstawowej.
Dzięki ARVI przyjmowanie paracetamolu nie tylko eliminuje ból i hipertermię, ale także poprawia ogólny stan.
Lek przyjmuje się po posiłkach (po 1-2 godzinach) i popija dużą ilością płynu. Jeśli dziecku trudno połknąć pigułkę, można ją zmiażdżyć. Paracetamol w postaci tabletek jest dozwolony dla dzieci od 3 lat:

  • 3-6 lat - 100-200 mg na dawkę;
  • 6-12 lat - 200-400 mg.

Jeśli dziecko ma wysoką temperaturę, lek można przyjmować przez 3-5 dni. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają, należy skonsultować się z lekarzem.
Ponadto w pediatrii stosuje się syrop, zawiesinę i czopki dla dzieci poniżej 3 lat. Efekt przeciwgorączkowy podczas przyjmowania syropu występuje znacznie szybciej, a przy użyciu świec - dłużej.
Uwaga! W przypadku niemowląt dawkę oblicza się w zależności od masy ciała: 10-15 mg substancji czynnej na 1 kg masy ciała.
Możesz zażywać 3-4 razy dziennie w odstępie 4-6 godzin.

Syrop dla niemowląt Paracetamol - instrukcje użytkowania

Lek jest dostępny w fiolkach, zawiera glukozę i dlatego jest stosowany ostrożnie w leczeniu pacjentów z cukrzycą. Stężenie w syropie - 120 mg składnika aktywnego na każde 5 ml.
Dawkowanie syropu Paracetamol dla dzieci

WiekWagaPojedyncza dawkaMaksymalna dzienna dawka
2-3 miesiące4 - 6 kg2,5 ml10 ml
3 do 6 miesięcy6-8 kg4 ml16 ml
Od 6 do 12 miesięcy8-12 kg5 ml20 ml
12 lat12-14 kg7 ml28 ml
23 lata14–16 kg9 ml36 ml
36 lat16 - 21 kg10 ml40 ml
6-9 lat21–29 kg14 ml56 ml
9-12 lat24 - 42 kg20 ml80 ml

Zabrania się zwiększania dawki, ponieważ negatywne konsekwencje dla ciała dziecka mogą być nieodwracalne.
W przypadku dzieci powyżej 12 lat lek stosuje się w tabletkach.
Przeciwwskazania do stosowania syropu:

  • alergia na składniki leku;
  • niewydolność wątroby;
  • leukopenia;
  • małopłytkowość.

Syrop stosuje się ostrożnie w wirusowym zapaleniu wątroby i wrodzonych wadach serca..

Zawiesina dla dzieci Paracetamol - instrukcje użytkowania

W przypadku małych dzieci zaleca się stosowanie paracetamolu w zawiesinie. Zgodnie z instrukcją użycia zawiesinę paracetamolu dla dzieci stosuje się w takich dawkach:

  1. Do 3 lat - 0,5 miarki (2,5 ml).
  2. Od 3 do 6 lat - 5 ml.
  3. Dzieci powyżej 6 lat - 7,5-10 ml.

Ważne jest, aby zachować odstęp co najmniej 4 godzin. W przypadku braku skuteczności leki przeciwskurczowe są przyjmowane z paracetamolem. Po podjęciu zawieszenia mogą wystąpić takie niepożądane efekty:

  • wysypka i swędzenie;
  • nudności;
  • wymioty
  • biegunka;
  • kolka jelitowa;
  • utrata apetytu;
  • zawroty głowy.

W przypadku przedawkowania dochodzi do zwiększenia wymienionych objawów i zespołu zatrucia. Konieczne jest przepłukanie żołądka i poszukiwanie pomocy w nagłych wypadkach.

Instrukcja użytkowania Paracetamol na przeziębienia

Paracetamol zmniejsza objawy przeziębienia. Dawki oblicza się indywidualnie na podstawie masy ciała i obecności współistniejących chorób. Na każdy kilogram masy osoby nie więcej niż 10 mg. W przypadku niewydolności wątroby dawkę należy zmniejszyć 2 razy, a odstęp między dawkami należy zwiększyć. Instrukcja użycia:

  • pić tabletki w temperaturze powyżej 38 stopni;
  • nie więcej niż 4 razy dziennie;
  • przerwa między dawkami - od 4 godzin;
  • maksymalny czas użytkowania - 5 dni.

Jeśli konieczne jest dłuższe przyjmowanie paracetamolu, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu oceny stosunku potencjalnej korzyści i ryzyka.

Paracetamol 500 mg - instrukcje użytkowania

Tabletki Paracetamol 0,5 g skutecznie eliminują dreszcze, obniżają temperaturę ciała i mają wyraźny efekt przeciwbólowy.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat są przepisywane 500 do 1000 mg co 4 godziny. Maksymalna dzienna dawka wynosi 4000 mg.
Jeśli to konieczne, użyj tej dawki u dzieci w wieku poniżej 12 lat, pojedynczą dawkę oblicza się na podstawie masy ciała dziecka: maksymalnie 10 mg na kg masy ciała. Możesz zmielić tabletkę i dodać wodę, aby ułatwić dziecku połykanie. Nie przekraczaj dawki dla dzieci, ponieważ wpływa to negatywnie na ciało dziecka.

Okres trwałości produktu wynosi nie więcej niż 3 lata od daty wydania. Używanie tabletów jest niebezpieczne, jeśli były przechowywane poza blistrem lub upłynął termin ważności.

  • nie łączyć z etanolem ze względu na ryzyko uszkodzenia trzustki;
  • nie należy przyjmować z barbituranami (korwalol, barbovat);
  • nie należy dłużej niż 5 dni ze względu na ryzyko krwawienia.

Jeśli po przyjęciu leku wystąpią objawy nietolerancji, należy wezwać lekarza. Ryzyko uszkodzenia wątroby w przypadku przedawkowania wzrasta podczas przyjmowania go z innymi substancjami hepatotoksycznymi.

Paracetamol 200 mg - instrukcje użytkowania

Tabletki o dawce 200 mg są przyjmowane godzinę po posiłku, popijając płynem w dużych objętościach. W leczeniu objawowym stosuje się go zgodnie z tym schematem:

  • dzienna dawka - nie więcej niż 5 g;
  • zalecane dawkowanie - od 2 tabletek w 1 dawce;
  • częstotliwość użytkowania - 3-4 razy dziennie.

W trzecim dniu stosowania konieczne jest zmniejszenie dawki lub wydłużenie odstępu czasu między czynnościami użycia. Po 4 dniach należy zrezygnować z paracetamolu ze względu na ryzyko niepożądanych powikłań.

Paracetamol 200 - instrukcje użytkowania dla dzieci

Lek w dawce 200 mg jest przeznaczony dla dzieci. Instrukcje dotyczące stosowania paracetamolu dla dzieci:

  • Dzieci od 3 lat - 1/2 lub 1/4 tabletki co 4-5 godzin;
  • Dzieci od 6 lat - 1/2 lub cały tablet o tej samej częstotliwości.

Dzieci powyżej 12 lat przyjmują paracetamol 500 mg 1 tabletkę lub 2,5 tabletki leku o stężeniu 200 mg. Wskazania do stosowania:

  • ciepło;
  • zespół bólowy;
  • bóle mięśni;
  • migrena;
  • ból zęba.

Paracetamol 200 mg jest przeciwwskazany w przypadku indywidualnej nietolerancji i zaburzeń czynności wątroby. Stosowany ostrożnie u pacjentów z chorobami układu krwiotwórczego..

Czopki Paracetamol - instrukcje użytkowania

Czopki na bazie paracetamolu są stosowane w pediatrii. Czopek paracetamolu dla dzieci, biorąc pod uwagę różnice wieku.

WiekWagaPojedyncza dawka (mg)
3-12 miesięcy6-8 kg60-125
1-5 lat8-16 kg125–250
5-12 lat16–32 kg250–500
powyżej 12 latPonad 60 kg500–1000

Wprowadź czopki nie więcej niż 4 razy dziennie w odstępie 4-6 godzin.

Musisz używać świec w takich warunkach:

  • temperatura od 38 stopni;
  • bóle ząbkowe;
  • bóle głowy.

Świece należy przechowywać w chłodnym miejscu, przed użyciem ogrzać indywidualne opakowanie w dłoni. Metoda aplikacji - otwórz plastikowe opakowanie i włóż do odbytu.

Ważny! Jeśli temperatura ciała dziecka przekracza 39,5 stopnia, używanie świec jest niebezpieczne! Na tym etapie naczynia są spazmatyczne w wyniku szybkiej centralizacji krążenia krwi. Dlatego aktywne składniki produktu nie są wchłaniane!

Paracetamol MS - instrukcje użytkowania

Paracetamol MS - tabletki rosyjskiej firmy farmaceutycznej Medisorb. Lek zawiera paracetamol i dodatkowe składniki - talk, skrobię, kwas stearynowy. Korzystając z produktu, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i nie przekraczać zalecanego czasu trwania kursu. Przeciwwskazania:

  • choroby krwi;
  • wrzód jelitowy lub żołądkowy;
  • nadwrażliwość;
  • zaburzenia czynności wątroby.

W przypadku jednoczesnego stosowania z lekami moczopędnymi skuteczność tych ostatnich zostanie zmniejszona o 50–70%. Wskazania do stosowania:

  • migrena;
  • bóle mięśni;
  • hipertermia;
  • ból stawów i mięśni;
  • skurcze menstruacyjne.
  • pić 1-2 tabletki na raz;
  • poczekaj co najmniej 4 godziny do następnej wizyty;
  • optymalny czas trwania kursu - 5-7 dni.

W przypadku bólu miesiączkowego zabrania się stosowania ze zmniejszonym krzepnięciem krwi ze względu na ryzyko krwawienia.

Paracetamol UBF - instrukcje użytkowania

Uralbiopharm to rosyjska firma zajmująca się produkcją Paracetamolu UBF. Dostępny w dawce 200 mg - dla dzieci od 6 lat i 500 mg - dla dorosłych. Zasady aplikacji:

  • pić 1-2 tabletki nie na czczo;
  • nie więcej niż cztery razy dziennie;
  • pić dużo płynów.

Wskazaniami do stosowania są bóle o różnej etiologii i gorączka. Przeciwwskazania - niewydolność wątroby. Skutki uboczne:

  • ból brzucha;
  • nudności;
  • wysypka i swędzenie;
  • krwawienie
  • zawroty głowy.

Leku nie należy przyjmować po wypiciu alkoholu. Niebezpieczne połączenie funduszy z barbituranami. Kofeina sprawia, że ​​działanie paracetamolu jest bardziej wyraźne, ale jednocześnie zwiększa toksyczne obciążenie wątroby.

Paracetamol Extratab - instrukcje użytkowania

Tabletki Paracetamol Extratab dodatkowo zawierają kwas askorbinowy w stężeniu 150 mg. Obecność witaminy C zwiększa skuteczność lekarstwa na przeziębienia. Warunki korzystania:

  • pić 1 godzinę po jedzeniu;
  • nie bierz z alkoholem i lekami hepatotoksycznymi;
  • nie należy przyjmować z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Przeciwwskazane w wrzodzie żołądka, nietolerancji składników, ostrej marskości wątroby i zapaleniu wątroby.

Paracetamol mg - instrukcje użytkowania

W zależności od stężenia głównego składnika w wybranym preparacie zasady jego stosowania są różne. Wzór na obliczanie dawki: masa ciała pomnożona przez 10 mg. Na przykład, jeśli dziecko waży 12 kg, maksymalna pojedyncza dawka nie powinna przekraczać 120 mg (jedna łyżka syropu).

Dla dorosłych maksymalne dopuszczalne jednorazowo wypicie 1000 mg. Po natychmiastowym przyjęciu 5 g paracetamolu może wywołać nieodwracalne działanie na organizm..

Co pomaga Paracetamol?

Skuteczny w takich warunkach:

  • gorączka, dreszcze;
  • gorączka;
  • bóle;
  • skurcze menstruacyjne;
  • ból w mięśniach;
  • ból stawu;
  • migrena;
  • ból głowy i ból zęba;
  • zespół zatrucia w ostrych infekcjach dróg oddechowych i ostrych infekcjach wirusowych dróg oddechowych.

Skuteczność leku może być zmniejszona z powodu nieprawidłowego obliczenia dawki.

Paracetamol - cena

Koszt leku o takiej nazwie handlowej jest wielokrotnie niższy niż w przypadku importowanych analogów. Tabela średnia cena.

Postać dawkowaniaCena dla RosjiCena dla Ukrainy
Tabletki 500 mg, nr 1035 rubli13 hrywien
Tabletki 200 mg, nr 1030 rubli11 hrywien
Świece 10 sztuk80 rubli25 hrywien
Syrop70 rubli22 hrywien

Paracetamol - analogi - instrukcje użytkowania, cena, recenzje

W przypadku nietolerancji substancji zawartych w leku analogi wybiera się z innymi składnikami. Cena może się różnić w zależności od producenta..

TytułŚrednia cena
Nimesulidpigułki - 288 rub.
Ibuprofenkapsułki - 107 rubli, tabletki - 101 rubli.
Ibufensyrop - 118 rubli.
Efferalgantabletki musujące - 209 rubli, syrop - 93 ruble, świece - 540 rubli.

Nimesulid

Lek stosuje się w leczeniu objawowym, zmniejsza ból i ciężki proces zapalny. Jest przewidziany dla:

  • bóle mięśni;
  • ból zęba i ból głowy;
  • choroba zwyrodnieniowa stawów;
  • ból stawów;
  • zapalenie torebki stawowej;
  • artretyzm.

Weź 1 tabletkę 2 razy dziennie po posiłku popijając wodą.
Lek nie jest zalecany dla dzieci poniżej 12 lat. Ponadto w instrukcjach nimesulidu odnotowano następujące przeciwwskazania:

  • nadwrażliwość;
  • astma oskrzelowa;
  • spożycie alkoholu;
  • Objawy grypy
  • niewydolność serca i nerek;
  • problemy żołądkowo-jelitowe;
  • ciąża i zapalenie wątroby typu B..

Ibuprofen

Jest stosowany jako środek znieczulający dla:

  • ból pooperacyjny;
  • migrena;
  • zwichnięcie;
  • ból pleców;
  • leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • zapalenie błon stawowych;
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Weź lek między posiłkami. Dorośli przepisują 2-3 tabletki 3-4 razy dziennie. Maksymalna pojedyncza dawka to 4 tabletki, maksymalna dzienna dawka to 12 tabletek.
W przypadku dzieci w wieku powyżej 12 lat dawka terapeutyczna wynosi 1-2 tabletki po 4-6 godzinach, maksymalnie 5 tabletek dziennie.
Dzieciom w wieku poniżej 12 lat wykazano zawieszenie ibuprofenu. Dawka wynosi 5-15 ml 3 razy dziennie.

Ibufen

Produkt jest przeciwwskazany u dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy i ważących mniej niż 7 kg. W przypadku dzieci w wieku 6-12 miesięcy lek podaje się wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.
Efekt przeciwgorączkowy pojawia się po 30 minutach. Wielokrotne stosowanie Ibufen jest możliwe po 6-8 godzinach. Dawkowanie zawiesiny Ibufen dla dzieci:

  • 6-12 miesięcy - 2,5 ml 3 razy;
  • 1-3 lata - 2,5 ml 3-4 razy;
  • 3-6 lat - 5 ml 3 razy;
  • 6-9 lat - 5 ml 4 razy;
  • 9-12 lat - 10 ml 3 razy;
  • Starsze niż 12 lat - 10 ml 4 razy.

Dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat wskazane są kapsułki Ibufen Ultra. Lek ma działanie przeciwbólowe po 10 minutach, a przeciwgorączkowy - po 30. Weź 1 kapsułkę 3-4 razy dziennie w odstępie co najmniej 6 godzin. Kapsułki nie można żuć, zmniejsza to działanie leku.
Ibufen jest wskazany do:

  • przeziębienia (ARVI, grypa)
  • Choroby laryngologiczne (zapalenie migdałków, ból ucha);
  • gorączka po szczepieniach zapobiegawczych;
  • ból zęba i ząbkowanie;
  • bóle mięśni i stawów;
  • ból głowy (migrena).

Efferalgan

Lek jest dostępny w postaci tabletek musujących, syropu i czopków doodbytniczych..
Tabletki Efferalgan nie są stosowane:

  • z alkoholizmem;
  • w 1. i 3. trymestrze ciąży oraz z HB;
  • pacjenci poniżej 15 roku życia i ważący mniej niż 50 kg;
  • z nadwrażliwością na substancję czynną.

Przed użyciem rozpuść 1-2 tabletki w szklance wody (200 ml). Przestrzegać odstępu między dawkami wynoszącego co najmniej 4 godziny. Maksymalna dawka dziennie - 8 sztuk.
Pojedyncza dawka dziecięcego Efferalgan jest obliczana z uwzględnieniem masy ciała dziecka: 10-15 mg na kg masy ciała. Maksymalna dzienna dawka nie powinna przekraczać 60 mg / kg masy ciała dziecka. Przerwa między dawkami - 4-6 godzin.
Czopki stosuje się doodbytniczo. Pojedyncza dawka to:

  • dzieci do 3 miesięcy - 10 mg na kg
  • dzieci w wieku 3-12 miesięcy 60-120 mg;
  • dzieci 1-5 lat - 120-150 mg;
  • dzieci w wieku 6-12 lat - 250-500 mg;
  • dorośli i młodzież o masie większej niż 60 kg - 500 mg.

Uwaga! Czopki i syrop są przeciwwskazane u dzieci poniżej 1 miesiąca.

Paracetamol (500 mg)

Instrukcja obsługi

  • Rosyjski
  • .азақша

Nazwa handlowa

Międzynarodowa niezastrzeżona nazwa

Postać dawkowania

500 mg tabletki

Struktura

Jedna tabletka zawiera

substancje pomocnicze: żelatyna, skrobia ziemniaczana, talk, gliceryna, stearynian wapnia i cukier granulowany.

Opis

Tabletki są okrągłe, mają cylindryczną powierzchnię i fazę, białe lub białe z kremowym lub różowawym odcieniem, z ryzykiem po jednej stronie.

Grupa farmakoterapeutyczna

Leki przeciwbólowe Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, inne. Anilidy. Paracetamol.

Kod ATX N02BE01

Właściwości farmakologiczne

Farmakokinetyka

Paracetamol, przyjmowany doustnie, jest szybko i prawie całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Maksymalny poziom stężenia we krwi jest osiągany po 0,5-2 godzinach. Paracetamol jest szybko i równomiernie rozmieszczony w organizmie. Białka osocza wiążą 10-15% przyjętej dawki. Wartości objętości dystrybucji i biodostępności u dzieci i dorosłych nie różnią się znacząco. Lek przenika przez barierę łożyskową. Mniej niż 1% przyjętej dawki przechodzi do mleka matki karmiącej. Paracetamol jest metabolizowany przez mikrosomalne enzymy wątrobowe, około 80% tworzy koniugaty z kwasem glukuronowym i siarczanami, do 17% ulega hydroksylacji z utworzeniem aktywnych metabolitów sprzęgających się z glutationem.

W przypadku przedawkowania lub braku glutationu metabolity te mogą powodować martwicę hepatocytów. Okres półtrwania paracetamolu wynosi 1,5–2,5 godziny. Może się zwiększać u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności wątroby iu pacjentów w podeszłym wieku. 24 godziny po zażyciu 85–90% paracetamolu wydalanego z moczem w postaci glukuronidów i siarczanów oraz 3% w postaci niezmienionej. U dzieci w wieku poniżej 10-12 lat tworzenie koniugatów z siarczanami jest główną drogą metabolizmu i wydalania paracetamolu. Prawdopodobieństwo działania hepatotoksycznego u dzieci jest niższe niż u dorosłych.

Inne parametry farmakokinetyczne dorosłych i dzieci nie różnią się.

Farmakodynamika

Narkotyczne środki przeciwbólowe. Ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Lek blokuje cyklooksygenazę w ośrodkowym układzie nerwowym, wpływając na ośrodki bólu i termoregulacji. Utrata ciepła ciała w warunkach gorączkowych wzrasta w wyniku rozszerzenia naczyń i zwiększonego obwodowego przepływu krwi. W tkankach objętych procesem zapalnym peroksydazy komórkowe neutralizują wpływ paracetamolu na cyklooksygenazę, co tłumaczy prawie całkowity brak przeciwzapalnego działania leku.

Wskazania do stosowania

choroby zakaźne i zapalne z towarzyszącą gorączką (ostre infekcje dróg oddechowych, grypa, infekcje dziecięce, reakcje po szczepieniu)

zespół bólowy o nasileniu łagodnym do umiarkowanego różnego pochodzenia, w tym ból głowy, ból zęba, nerwoból, algomenorrhea, ból po urazach, oparzenia, bóle mięśni.

Dawkowanie i sposób podawania

Dorośli i dzieci powyżej 15 roku życia, pojedyncza dawka doustna 500 mg; maksymalna pojedyncza dawka wynosi 1000 mg. Maksymalna dzienna dawka wynosi 4000 mg.

Dzieci w wieku od 6 do 9 lat (o masie ciała 22-30 kg: pojedyncza dawka zależy od masy ciała dziecka i wynosi 250 mg, maksymalna dawka dobowa wynosi 1000-1500 mg; w wieku 9-12 lat (masa ciała do 40 kg) pojedyncza dawka 500 mg, maksymalna dawka dobowa 2000 mg; powyżej 12 lat (o masie większej niż 40 kg) pojedyncza dawka 500 mg, maksymalna dawka dobowa 2000-4000 mg.

Zalecany odstęp między dawkami leku wynosi 6-8 godzin (co najmniej 4 godziny).

Czas trwania leczenia wynosi nie więcej niż 3 dni jako środek przeciwgorączkowy i nie więcej niż 5 dni jako środek znieczulający.

O potrzebie kontynuowania leczenia lekiem decyduje lekarz.

Skutki uboczne

z układu pokarmowego: nudności, wymioty, ból brzucha,

rzadko przy długotrwałym stosowaniu - upośledzenie czynności wątroby

reakcje alergiczne: wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk Quinckego, zespół Lyella

z układu moczowego: rzadko przy długotrwałym stosowaniu, zaburzona czynność nerek

z układu krwiotwórczego: rzadko przy długotrwałym stosowaniu, niedokrwistość, agranulocytoza, małopłytkowość.

Jeśli wystąpią działania niepożądane, należy przerwać przyjmowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania

nadwrażliwość na paracetamol i inne składniki leku

ciężkie zaburzenia czynności wątroby i nerek

choroby krwi, w tym niedokrwistość

niedobór enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanu

Ciąża i laktacja

dzieci poniżej 6 lat.

Interakcje z innymi lekami

Podczas gdy pacjent przyjmuje inne leki, należy skonsultować się z lekarzem. Kofeina może nasilać przeciwbólowe działanie paracetamolu. Paracetamol może nasilać działanie pośrednich antykoagulantów, pochodnych kumaryny, indolu. Przy przepisywaniu w dużych dawkach terapeutycznych i jednoczesnym przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych, glukokortykoidów, ryfampicyny, fenobarbitalu, kwasu etakrynowego, alkoholu, działanie hepatotoksyczne jest zwiększone. W przypadku stosowania kolestyraminy przez okres krótszy niż 1 godzina po przyjęciu paracetamolu możliwe jest zmniejszenie wchłaniania tego ostatniego, a podczas stosowania metoklopramidu możliwe jest zwiększenie adsorpcji. Barbiturany zmniejszają działanie przeciwgorączkowe. Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Przy równoczesnym podawaniu z salicylanami ryzyko nefrotoksyczności znacznie wzrasta. Paracetamol nasila działanie przeciwskurczowe.

Specjalne instrukcje

Jest przepisywany ostrożnie pacjentom z zaburzeniami czynności wątroby i nerek, z zespołem Gilberta, łagodną hiperbilirubinemią, a także pacjentom w podeszłym wieku. Ryzyko rozwoju uszkodzonej wątroby wzrasta u pacjentów z alkoholowym zapaleniem wątroby.

Zniekształca wyniki testów laboratoryjnych do oznaczania ilościowego glukozy i kwasu moczowego w osoczu.

Przy długotrwałym stosowaniu leku konieczne jest kontrolowanie obrazu krwi obwodowej i stanu czynnościowego wątroby.

Paracetamol jest związkiem methemoglobiny.

Jeśli wystąpią działania niepożądane, należy przerwać przyjmowanie leku.

Ciąża i laktacja

Jeśli konieczne jest stosowanie leku podczas laktacji, należy przerwać karmienie piersią.

Cechy wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i mechanizmów.

Pytanie o możliwość angażowania się w potencjalnie niebezpieczne czynności wymagające zwiększonej uwagi i szybkości reakcji psychomotorycznych należy rozstrzygać dopiero po ocenie indywidualnej reakcji pacjenta na lek.

Przedawkować

Objawy: bladość skóry, pocenie się, zawroty głowy, brak apetytu, nudności, wymioty, ból brzucha, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zwiększony czas protrombiny, później ból w okolicy wątroby. W ciężkich przypadkach rozwija się niewydolność wątroby, śpiączka i encefalopatia, szum w uszach, skąpomocz, zapaść, występują drgawki.

Leczenie: płukanie żołądka, przeczyszczające roztwory soli fizjologicznej, podawanie enterosorbentów, doustne podawanie metioniny 8–9 godzin po przedawkowaniu i N-acetylocysteiny 12 godzin później Potrzeba dodatkowych środków terapeutycznych (dalsze podawanie metioniny, dożylne podawanie acetylocysteiny) określa się w zależności od stężenie paracetamolu we krwi, a także czas, który upłynął po podaniu.

Formularz wydania i opakowanie

10 tabletek umieszcza się w opakowaniu blistrowym z folii z polichlorku winylu lub podobnego materiału importowanego i folii aluminiowej lakierowanej lub importowanej podobnie.

Opakowanie podstawowe wraz z odpowiednią liczbą instrukcji do użytku medycznego w języku państwowym i rosyjskim są umieszczone w pudełku z tektury falistej lub podobnego importowanego.

Warunki przechowywania

Przechowywać w suchym, ciemnym miejscu w temperaturze nie wyższej niż 25 ° C.

Trzymać z dala od dzieci!

Okres ważności

Nie używać po upływie daty ważności.

Warunki wakacji w aptece

Producent

LLP „Fabryka farmaceutyczna Pawłodar”

Kazachstan, Pawłodar, 140011, ul. Kamzina, 33

Pakowacz

LLP „Fabryka farmaceutyczna Pawłodar”.

Kazachstan, Pawłodar, 140011, ul. Kamzina, 33.

Posiadacz certyfikatu rejestracyjnego

Pawłodar Zakład Farmaceutyczny LLP, Kazachstan

Adres organizacji przyjmującej roszczenia konsumentów dotyczące jakości produktów (towarów) na terytorium Republiki Kazachstanu